Vaikai ir išmanieji: kas ką valdo? Pranešimas konferencijoje
Prof. dr. Roma Jusienė skaitė pranešimą 2022 m. gegužės 27 dieną vykusioje konferencijoje „Šiuolaikinis technologijų ir virtualus pasaulis: įtaka vaiko raidai“, kurią organizavo Lietuvos vaikų ir šeimos terapijos asociacija, bendradarbiaudama su Kolpingo kolegija ir UAB „Žmogaus psichologijos studija“.
Profesorė pristatė mokslinius tyrimus, nagrinėjančius informacinių technologijų įtaką vaikų ir jaunimo sveikatai.
Kelios pranešimo įžvalgos:
Tik nuo 5 metų, be to, jeigu tėvų išsilavinimas aukštasis ir tik jeigu ribotas laikas (apie 1-2 val.) bei parinktas turinys gali pagerinti vykdomąsias funkcijas, pvz., dėmesio perkėlimą, veikliąją atmintį.
Kompiuteriniai žaidimai ne ilgiau kaip 2 val. per dieną mokyklinio amžiaus vaikams gali padidinti intelekto gebėjimus, bet svarbiau – tėvų išsilavinimas ir tai, kiek jie ugdo vaikus (nes teigiamas žaidimų efektas dingsta, kai atsižvelgiama į tėvų išsilavinimą).
Reikia riboti ekranų ir interneto laiką, ypač pramogoms ir laisvalaikiui (0-2 metai – 0; 3-6 metai – 1 val.; 7-10 metų – 2 val.; paaugliai – ne daugiau 4 val.).
Laikytis skaitmeninės etikos (saugus internetas) ir higienos (valgymas be ekranų; miegamasis be ekranų).
Kaip sako prof. dr. R. Jusienė: „Deja, net išmanieji ekranai emocijų ir elgesio problemų nesprendžia – kaip ir greitasis maistas“ tik sudaro laikiną iliuziją, kad jaučiamės geriau, saugiau, sočiau“, pabrėždama, kad tėvai ir kiti suaugusieji yra svarbiasias elgesio modelis ir parama vaikams ir jaunimui, susiduriančiam su skaitmeninio pasaulio iššūkiais.
Su visu pranešimo turiniu galite susipažinti čia.
------------
Konferencijos programa:
10.00 – 10.10 konferencijos atidarymas. LVSTA prezidentė Dovilė Ridzevičienė.
10.10 – 10.30 VAIKAI IR IŠMANIEJI EKRANAI: KAS KĄ VALDO? Prof. dr. Roma Jusienė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto profesorė bei Konsultavimo ir mokymų centro psichologė psichoterapeutė.
10.30 – 10.40 klausimai, atsakymai
10.40 – 11. 00 KOMPIUTERINIAI ŽAIDIMAI IR PAAUGLYS PAGAL SATYRĄ "BALTASIS LOTOSAS". Timas Petraitis psichologas, egzistencinės krypties psichoterapeutas, lektorius.
11.00 – 11.10 klausimai, atsakymai
11.10- 11.30 KOGNITYVINIŲ ĮGŪDŽIŲ LAVINIMAS PASITELKIANT TECHNOLOGIJAS: KAIP SURASTI BALANSĄ? Justina Inkrataitė, Braingym kognityvinių įgūdžių lavinimo centrų direktoriaus pavaduotoja bei mokymų ir kokybės vadovė. Sukaupusi daugiau nei 6 metų patirtį kognityvinių įgūdžių lavinime, licencijuota BrainRx, ReadRx ir AccelerateRx programų ekspertė Lietuvoje.
11.30 - 11.40 klausimai, atsakymai
11.40 – 12.10 kavos pertrauka 12.10 – 12.40 video pranešimas (su vertimu į lietuvių kalbą): BENDRAVIMAS NUOTOLIU: PATIRTYS SU KLIENTAIS. Lynn Stadler, geštalto psichoterapeutė, Violet Oaklander mokinė bei jos mokymų tęsėja. 12.40 – 12.50 reakcijos, refleksijos, diskusija. 12.50 – 13.20 video pranešimas (su vertimu į lietuvių kalbą): BENDRADARBIAVIMAS VAIKŲ IR PAAUGLIŲ PSICHOTERAPIJOJE: DARBAS SU TĖVAIS NAUDOJANT V. OAKLANDER MODELĮ. Karen Fried, V.Oaklander mokinė bei jos mokymų tęsėja, geštalto ir kognityvinės krypties psichoterapeutė. 13.20 - 13.30 reakcijos, refleksijos, diskusija. 13.30 - konferencijos uždarymas.
Programos turinio šaltinis: http://www.vaikuirseimos.lt/renginiai.html
コメント