top of page

Probleminis interneto naudojimas. Konferencijos įrašas

Probleminis interneto naudojimas. Konferencijos įrašas

Tarptautinėje Lietuvoje vykusioje konferencijoje „Probleminis interneto naudojimas (PIN) ir internetinės priklausomybės: pagalba ir perspektyvos“ susitiko Lietuvos probleminio interneto naudojimo srities mokslininkai ir viešėjo pasaulyje plačiai žinomi ir daug šioje srityje nuveikę ekspertai.


Lietuvoje viešėjo ypatingos mokslo pasaulio žvaigždės: prof. dr. Marc N. Potenza (JAV), vienas iš 5 proc. labiausiai pasaulyje cituojamų psichiatrų, kalbančių probleminio interneto naudojimo tema ir prof. dr. Zsolt Demetrovics (Gibraltaras, JK), pasaulinis žaidimų ir lošimų internete tyrimų lyderis.

Renginyje siekta aptarti PIN iššūkius žmogaus psichikos ir fizinei sveikatai bei visai visuomenei ir ieškoti išeičių iš santykio su skaitmeniniu pasauliu sukeltų problemų. Į konferenciją buvo kviečiami visi, kurie domisi PIN tema ar dirba su žmonėmis, susiduriančiais su šia problema.


Pasaulinių ekspertų pranešimai

  • Pagrindinį konferencijos pranešimą „Pasaulinis paralyžius – šiuolaikinės elgesio priklausomybės“ skaitė prof. dr. Marc N. Potenza, pasaulinis priklausomybių psichiatrijos ekspertas (lošimai, žaidimai, pornografija). Jis teigė, kad PIN žinoma žala apima psichikos sutrikimų vystymąsi, o ypač pažeidžiama grupė – jaunuoliai, nes kognityviniai, akademiniai ir socialiniai sutrikimai yra ilgalaikiai. Ankstyvos intervencijos ir prevencijos galimybės teikia vilčių, kad bus sumažinta žala sveikatai ir visuomenei.

Į probleminį elgesį internete veda motyvacija pabėgti nuo sunkumų realiame gyvenime

  • Pranešimą „Kodėl dirbant su elgesio priklausomybėmis svarbi motyvacija?“ skaitė pasaulinis žaidimų ir lošimų internete tyrimų lyderis prof. dr. Zsolt Demetrovics. Bene svarbiausia ir įdomiausia mokslininko žinutė, kad neretai į probleminį elgesį internete veda motyvacija pabėgti nuo sunkumų realiame gyvenime, o ne tos veiklos sukeliamas pasitenkinimo jausmas. Dėl to specialistai turėtų atkreipti dėmesį, kad priklausomybės vystymuisi gali būti svarbus ne tik laikas, praleistas internete, bet ir interneto naudojimo tikslas.

Medicinos psichologė-psichoterapeutė prof. dr. Roma Jusienė skaitė pranešimą „Įtraukusis internetas: vaikai ir paaugliai. Kada laikas susirūpinti?“. Profesorė pristatė mokslinius tyrimus, nagrinėjančius PIN įtaką vaikų ir jaunimo sveikatai.

Mokslininkė pabrėžė, kad tėvai ir kiti suaugusieji yra svarbiausias elgesio modelis ir parama vaikams ir jaunimui, susiduriančiam su skaitmeninio pasaulio iššūkiais. Tai sritis, kurioje nėra vienareikšmių atsakymų, visada galvokime, kiek, kokiu tikslu ir kokiomis aplinkybėmis naudojamasi ekranais. Laikas, kiek vaikai leidžia prie ekrano yra svarbu, bet labai svarbu ir turinys.


Prof. R. Jusienė taip pat dalyvavo renginio diskusijoje, kurią moderavo Skaitmeninės etikos centro steigėja Renata Gaudinskaitė, kalbinusi ir psichologę Ievą Daniūnaitę (Paramos vaikams centras), technologijų žurnalistą Luką Keraitį („Žinių radijas“, LRT „Mokslo sriuba“) ir LSMU Psichiatrijos klinikos atstovą dr. Darių Jokūbonį. Esminės pokalbio įžvalgos:

  • Diskusijos dalyviai vieningai sutarė, kad ekonominę naudą iš interneto produktų bei paslaugų gaunantys subjektai turi įsipareigoti ir bendradarbiauti kuriant saugią aplinką vartotojams.

  • Probleminis interneto naudojimas – platus ne tik apibrėžime, bet ir atsakomybėse: nuo asmeninės atsakomybės iki valstybiniu lygiu daromų sprendimų.

  • Vienas lauke nesi karys, kaip ir bet kokios priklausomybės atveju, reikalinga pagalba iš įvairių pusių. Dirbant su interneto priklausomybės rizikomis prevenciškai – reikia vieningų pastangų, asmeninio lygmens, šeimos, ugdymo ir kitų įstaigų: turime veikti kartu, tik bendradarbiaudami galime padėti.

  • Ypač svarbu anksti identifikuoti problemas ir suteikti pagalbą ypatingą dėmesį skiriant vaikams ir šeimų edukacijai.

  • Svarbi suaugusiųjų atsakomybė – turime mes, suaugusieji padaryti tam tikrus dalykus, juk ikimokyklinukas neturi pats spręsti, kada jam eiti miegoti.

  • Visuomenės dalyvavimas (įskaitant jaunimą) – esminis, generuojant reikšmingus tyrimams ir gydymo intervencijoms keliamus klausimus, kuriant racionalią, subalansuotą ir perspektyvią visuomenės sveikatos politiką.




Comments


bottom of page