Nauji įrašai

Abipusiai miego trukmės ir buvimo prie ekranų ryšiai

Buvimo prie ekranų laikas ir miego trukmė turi svarbių pasekmių vaiko sveikatai ir savijautai. Pavyzdžiui, pernelyg ilgas “ekrano laikas” ir trumpesnė miego trukmė lemia elgesio ir socialines problemas, prastesnę akademinę veiklą ir sveikatos būklę, pvz., nutukimą. Šios išvados yra susijusios su elektroninių medijų (kompiuterių, skaitmeninės televizijos ir pan.) naudojimo didėjimu, be to, miego trukmės mažėjimu. Vaikai 2011 m. vidutiniškai miegojo 1 valanda mažiau per naktį, nei vaikai XX amžiaus pradžioje.

Vaikams ilgiau būnant prie ekranų, padidėja rizika, kad vaikas užmigs vėliau, įskaitant trumpesnę miego trukmę, sutrikusį miegą ir dažnus pabudimus naktį. Nors dauguma tyrimų buvo sutelkta į galimą „ekrano laiko“ įtaką miego trukmei, ryšiai tarp šių veiksnių gali būti abipusiai. Taip yra dėl to, kad miego trūkumas skatina didesnį dienos mieguistumą ir nuovargį, kuris gali pasireikšti pakitusiu elgesiu, nes vaikai jaučiasi mažiau motyvuoti aktyviai žaisti.

Australijos tyrėjai Magee, Lee ir Vella (2014) paskelbė tęstinio didelės apimties tyrimo duomenis (kurie buvo surinkti 2004-2008 metais). Tyrime dalyvavo 3427 Australijos vaikų tėvai, kurie pildė dienoraščius, kai vaikams buvo 4, 6 ir 8 metai. Stebėtas abipusis prognostinis miego trukmės ir technologijų naudojimo ryšys. Iš vienos pusės, kuo vaikai daugiau leido laiko prie ekranų, tuo trumpesnė miego trukmė buvo po dviejų metų. Be to, buvo stebima daugiau miego problemų. Iš kitos pusės, kuo trumpiau jie miegojo, tuo vėlesniame amžiuje leido daugiau laiko prie ekranų. Šiems ryšiams reikšmės turėjo ir šeimų socialinis-ekonominis statusas, t. y. naudojimosi elektroninėmis medijomis ir miego trukmės sąveika ypač aktuali mažesnio socialinio-ekonominio statuso šeimose.

Apibendrinant teigiama, kad trumpesnė miego trukmė ir pernelyg didelis medijų naudojimas leidžia prognozuoti daugybę nepalankių socialinių ir su sveikata susijusių vaikų problemų.

Šaltinis: Magee, C. A., Lee, J. K., Vella, S. A. (2014). Bidirectional Relationships Between Sleep Duration and Screen Time in Early Childhood. JAMA Pediatrics, 168(5):465-70.