Nauji įrašai

Kiek kūdikiai ir mažyliai naudojasi mobiliais medijų prietaisais?

Filadelfijos (Jungtinės Valstijos) tyrėjų grupė 2014 m. apklausė 350-ies mažylių nuo 6 mėnesių amžiaus iki 4 metų amžiaus tėvus apie jų vaikų elektroninių medijų prietaisų naudojimą. Pastebėtina, kad visi tyrime dalyvavę vaikai auga mažas pajamas turinčiose, etninėms mažumoms priklausančiose, šeimose. Jaunesni nei vienerių metų vaikai prie ekranų per dieną vidutiniškai praleido 78 min, vienerių metų – 87 min, dvejų – 106 min, trejų – 122 min, o keturmečiai – 140 min (beveik dvi su puse valandos). Pusė šiame tyrime dalyvavusių keturmečių jau turėjo savo (nuosavą) televizorių, o net trys ketvirtadaliai – nuosavą mobilųjį prietaisą (planšetę, išmanųjį telefoną ar pan.)! Nuosavą mobilų prietaisą turėjo ir trečdalis dvimečių bei daugiau nei pusė trimečių. Kas ketvirtas vienerių metų amžiaus vaikas – irgi! Tik vos 3,4 proc. tyrime dalyvavusių mažylių (tai yra, 12-a iš 350-ies) dar nesinaudojo mobiliais prietaisais. Daugiau nei ketvirtadalis tėvų elektronines medijas naudoja vaikų migdymui, net trys ketvirtadaliai – dažniausiai naudoja tuomet, kai reikia namuose atlikti kokius nors buities darbus, dar beveik tiek pat – kai nori, kad vaikas būtų ramus ir “užsiėmęs” viešose vietose (kavinėje, autobuse ir pan.). Šiuo tyrimu taip pat atskleista, kad per dvejus metus (nuo 2013 iki 2015 m.) planšečių naudojimas namuose padvigubėjo. Įdomu, kad šio, kaip ir daugumos kitų tyrimų, rezultatai rodo, kad mažylių naudojimasis elektroninėmis medijomis nesusijęs nei su jų lytimi, nei su tėvų išsilavinimu, nei su priklausymu etninei grupei.

Šaltinis: Kabali, H.K., Irigoyen, M.M., Nunez-Davis, R., Budacki, J.G., Mohanty, S., Leister, K.P., Bonner, R.L. (2015). Exposure and Use of Mobile media Devices by Young Children. Pediatrics, 136: 6.

Šiuo metu vykdomame tyrime “Šiuolaikinės informacinės technologijos ir mažų vaikų sveikata” su jūsų pagalba norime sužinoti, kokios yra Lietuvos mažų vaikų naudojimosi įvairiais mobiliais prietaisais apimtys. Be to, mus domina ne tik tai, kiek vaikai naudojasi IT prietaisais, bet ir tai, kaip ir kiek tai siejasi su jų raida, pažinimo bei savireguliacijos gebėjimais.