Nauji įrašai

Kaip išmanusis telefonas veikia mūsų dėmesį?

Daugeliui šiuolaikinis gyvenimas be mobiliųjų telefonų, planšečių, kompiuterių ir interneto yra neįsivaizduojamas. Tyrimų duomenimis nustatyta, jog standartinis išmaniųjų telefonų vartotojas vidutiniškai 85 kartus per parą patikrina savo telefoną ir dažnai ne tik dienos metu, bet vos tik pabudęs, prieš miegą ar net naktį. Net 91 % apklaustųjų niekada neišeina iš namų be savo mobiliojo telefono.

Vis dėlto, nors išmaniųjų technologijų buvimas palengviną kasdieninį gyvenimą, tačiau nuolatinis jų naudojimas mažina gebėjimą sutelkti ir išlaikyti dėmesį. 2017 m. Tekaso universiteto mokslininkų, vadovaujamų dr. Anrian Ward, publikuotame straipsnyje teigiama, jog išmaniojo telefono buvimas šalia sumažina pažintines funkcijas, net jei telefonas ir yra išjungtas. Tyrime dalyvavo 800 Teksaso universiteto studentų, kurie turėjo spręsti protines užduotis ir vėliau atsakyti į klausimus, kaip jų kasdieninis naudojimasis išmaniosiomis technologijomis galėjo turėti įtakos testo rezultatams.

Tiriamieji atsitiktine tvarka buvo suskirstyti į tris grupes:

  • 1 grupė mobiliuosius telefonus turėjo palikti laukiamajame;

  • 2 grupė mobiliuosius telefonus galėjo įsinešti į patalpą, kurioje sprendė testą, tačiau privalėjo juos palikti rankinėje ar kišenėje;

  • 3 grupė mobiliuosius telefonus galėjo įsinešti į patalpą, kurioje sprendė testą ir laikyti testo metu ant stalo.

Išvados:

  1. Studentai, kurie savo išmaniuosius turėjo palikti laukiamajame, užduotis atliko ženkliai geriau, nei įsinešusieji į testui skirtą patalpą studentai.

  2. Studentai, kurie yra labiau priklausomi nuo savo išmaniojo telefono, testą atliko prasčiau, nei kiti, bet tik tada, kai mobiliuosius laikė toje pačioje patalpoje, kur sprendė testą.

  3. Kuo daugiau vartotojų naudojasi savo išmaniaisiais telefonais, tuo labiau tampa nuo jų priklausomi ir tuo labiau kenčia nuo jų buvimo, net patys to sąmoningai nesuprasdami.

Šaltinis: Ward, A.F., Duke, K., Gneezy, A., & Bos, M. W. (2017). Brain Drain: The Mere Presence of One’s Own Smartphone Reduces Available Cognitive Capacity. Journal of the Association for Consumer Research, 2(2), 140-154.